ارزش درمانی بازی

ارزش درمانی بازی موضوعی است که بسیار مورد توجه است. برای درک بیشتر دنیای کودکان، می توان آنها را در هنگام بازی مورد مشاهده قرار داد. کودکان، به وسیله بازی، احساسات، ناکامی ها واضطراب ها و ترس های خود را بیان می دارند. از این رو، بازی برای درمانگران وسیله ای مناسب است تا به دنیای کودکان راه یابند. آنان را بیشتر و بهتر بشناسد و به مشکلات آنها پی ببرند. امروزه، به کمک این شیوه و تدارک اسباب بازی های ضروری و تشکیل جلسات بازی برای کودکان، رفتار های آنان را زیر نظر می گیرند. ضمن دستیابی به ریشه های مشکلات کودکان، به درمان آنان می پردازند. بازی نقش تخلیه هیجانی را برای از میان بردن انرژی سرکوب شده و زیر فشار قرار گرفته بازی می کند.

در زندگی روزمره، کودک نیاز دارد تا از تنش هایی که محدودیت محیطی به او تحمیل می کند، رهایی یابد. بازی و اسباب بازی ها بهترین ابزار برای شناختن تمایلات واحساسات کودکان به شمار می آیند. زیرا کودک، به هنگام بازی های اخلاقی خود، خواسته ها وتمایلات خویش را بیان می کند. نشان می دهد که از چه چیزی محروم شده است، به چه چیزهایی بیشتر گرایش دارد واز چه چیزهایی رنج می برد.

بازی با عروسک

ارزش درمانی بازی را می توان در بازی کودک با عروسک مشاهده نمود. مثلا وقتی کودک با عروسک هایی بازی می کند که معرف اعضای خانواده او هستند، امکان دارد کلیدی به درمانگر بدهد. که از آن طریق بتواند به چگونگی احساسات او نسبت به اعضای خانواده اش پی ببرد. اگر کودک عروسکی را که به جای نوزاد یا خواهر و برادر کوچکترش است کتک بزند؛ یا عروسک مادر به عروسک خواهر و برادر بزرگ تر سیلی بزند؛ می توان دریافت که او نسبت به اعضای خانواده اش چه احساسی دارد.

توصیه هایی برای والدین:

۱-به کودک حق انتخاب نوع بازی داده شود.

۲-در انتخاب نوع بازی به سن و جنس و توانایی های فرزندمان توجه کنیم.

۳-به بازی کودکان اهمیت دهیم. زیرا زندگی آن ها در بازی شکل واقعی به خود می گیرد. ارزش درمانی بازی را دست کم نگیرید.

ارزش درمانی بازی

۴-به یاد داشته باشید که بازی بهترین فرصت برای والدین است تا به کودکان خود مفاهیم اساسی در زندگی را بیاموزند.

۵-از محدود کردن کودک در هنگام بازی بپرهیزیم. برای خاتمه بازی از امر و نهی کردن جداً خودداری کنیم.

۶-از وارد شدن به محیط بازی کودکان تا حد امکان بپرهیزیم.

۷-مراقب باشیم که محیط بازی موجب آسیب جسمی، فکری یا روانی کودک نشود.

۸-در هر بازی سعی شود اصول و قوانینی حساب شده به کودک آموخته شود. که به عنوان ضوابط و اصول زندگی به حساب آیند.

۹-بازی باید حالت طبیعی داشته باشد نه تصنعی. زیرا در آن صورت کودک آن را برای خود دشوار و سنگین خواهد دانست.

۱۰-هر چه بیشتر با کودک بازی کنید، بیشتر یاد می گیرد که چگونه با دیگران رفتار کند.

۱۱-بهتر است هنگامی که کودکان مشغول بازی هستند در فرایند بازی آنها دخالت نکنیم. اما در صورت نزاع و درگیری می توانیم قوانین بازی را به آنها یادآوری کنیم.

۱۲-به والدین توصیه می شود روزانه دو نوبت ( هرنوبت نیم ساعت ) را به بازی با کودکان خود اختصاص دهند. در جریان بازی ریاست کودک خود بر این جریان را بپذیرند.

نقش اسباب بازی بر ارزش درمانی بازی

۱۳-استفاده از اسباب بازی های مختلف می تواند در رشد خلاقیت کودکان مفید باشد. همچنین مهارت کار با اشیاء را در آنها افزایش دهد. برای این منظور از اسباب بازی های متنوع و خلاق نظیر پازل ها، لگوها و … برای کودکان استفاده کنید.

۱۴- از خراب شدن اسباب بازی کودکان خود نگران نشوید. این یک موضوع اجتناب ناپذیر برای کودکان محسوب می شود. فقط به خاطر داشته باشید که اسباب بازی خراب آنها وسیله خوبی برای ساخت کاردستی ها و وسایل جدید توسط خود کودکان است. اسباب بازی های خراب را به طور کامل تفکیک کرده و تمام قطعات آن را از هم جدا کنید. سپس کودکان را تشویق کنید تا با استفاده از آن قطعات وسایل کاملاً متفاوت از شکل قبلی اسباب بازی درست کنند.

۱۵-والدین باید برنامه تفریحی برای اوقات فراغت کودک به شهربازی، پارک، فضای باز فراهم کنند. اجازه دهند کودک محیط اطرافش را کشف کند.

۱۶- درانجام کار های خانه مانند ظرف شستن، جارو زدن، جمع کردن وسایل ازکودکتان کمک بخواهید.

۱۷-محیط زیبا وامنی را برای بازی های گروهی یا انفرادی کودک فراهم کنید.

امروزه برخلاف گذشته که بیشتر بازی ها درفضای باز وگروهی برگزار می شد؛ به دلیل نگرانی های والدین ازانجام بازی کودکان درفضای باز وایمنی آن وتغییرات تکنولوژی، بیشتر کودکان به بازی های کامپیوتری و منفعل روی آورده اند. با توجه به این موضوع باید بازی هایی را برای کودک انتخاب کنید تا ارزش درمانی بازی از بین نرود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *