بازی کثیف کاری با کودک

چرا بازی کثیف کاری برای کودک لازم است؟؟ چون با توجه به کنجکاوی ذاتی بچه ها، مشوق کودکان در رسیدن به تجربه های جدیدتراست. در زمان انجام این بازی ها، قدرت تمرکز و خلاقیت، اعتماد به نفس و قدرت حل مساله کودکان بیشتر می شود.

(این مقاله در رابطه با کودکان سنین ۱تا۵ سال است)

مراقب باشید :

  • هیچ گاه در زمان بازی ، کودک را تنها نگذارید.
  • کودکان تمایل دارند هر چیزی را به سمت دهان خود ببرند. در انتخاب مواد و وسایل دقت کنید.
  • اشیاء نوک تیز را دور از دسترس او نگه دارید.
از بازی های کثیف کاری با کودک خود لذت ببرید

انتخاب زمان مناسب برای بازی :

  • زمانی که انرژی و صبر و تحمل زیادی داریم.
  • بچه ها گرسنه نباشند که مواد بازی را بخورند!
  • زمانی که خسته نیستیم؛ مثلا بعد از صبحانه، زمان خوبی است.

انتخاب آگاهانه مواد و وسایل بازی :

انتخاب مواد و وسایل بازی با شناختی که از بچه های خود داریم باید باشد. مثلا اگر احتمال کثیف کردن فرش را می دهیم بهترین راه، انتقال بازی به فضای باز بیرون است. می توانید موقع بازی لباس های کهنه را تنشان کنید.
محدوده ها را مشخص کنید : یک پارچه پلاستیکی یا یک پتو پهن کنیم. اگر از محدوده خارج شد تذکر دهیم (به آرامی). مواد اولیه کمی در اختیارشان قرار دهیم. می توانیم از میزمخصوص بچه ها هم استفاده کنیم.

تجهیزات تمیز کردن بعد از بازی کثیف کاری

تجهیزات تمیز کردن بعد از بازی کثیف کاری :

جارو شارژی ها که خشک و تر را جمع می کنند؛ برای خرده ریز های روی زمین و برای گل های چسبیده به کف کفش که خود بچه ها هم می توانند از آن استفاده کنند. پرده حمام یا پارچه نایلونی که قابل شستشو در ماشین لباسشویی باشد و زود خشک شود که قیمت زیادی هم ندارد.

برنامه تمیز کاری بعد از بازی :

کمک کنیم لباس هایشان را عوض کنند.
وسایل بازی را ترجیحا با کمک کودک جمع می کنیم. وسایل کثیف را در سینک ظرفشویی می گذاریم. با جارو و دستمال، آثار باقیمانده را تمیز می کنیم.

انواع بازی های کثیف کاری برای کودک :

بازی های کثیف کاری برای کودک دارای انواع مختلفی است که هر کدام علاوه بر جنبه سرگرمی و لذت بخش بودن یکی از حواس کودک را نیز تحریک و تقویت می کند.

بازی کثیف کاری برای تحریک حس چشایی کودکان

خمیر بازی :

برای این بازی شما می ‌توانید خمیر نشاسته درست کنید، که ترکیبی از نشاسته ذرت و آب است. وقتی این خمیر را درست کنید فرزندتان می‌ تواند اشکال حیوانات مزرعه یا هر عروسک دیگری که دارید را در این خمیر قرار دهد. لازم به ذکر است که به دلیل مواد شمیایی موجود در خمیر های بازی کارخانه ای و نیز احتمال بروز حساسیت نسبت به آنها، استفاده از این ابزار توصیه نمی شود.

خمیر ابری :

که با ترکیبی از آرد و روغن به نسبت ۸ پیمانه آرد و ۱ پیمانه روغن بچه و مخلوط کردن آنها ساخته می‌ شود. اگر به جای روغن بچه در ساخت آن از روغن گیاهی استفاده شود، قابل خوردن است. اینگونه در صورت چشیدن توسط کودک بی‌خطر است. این یک خمیر جالب است که به شکل پودر است ولی می‌توان آن را در هر قالبی بریزید و به شکل آن قالب در بیاورید.

رنگ نقاشی اکلیلی :

از لذتی که کودکان هنگام نقاشی با این رنگ ‌ها می ‌برند متعجب خواهید شد. با ترکیب نشاسته ذرت و آب، رنگ های خوراکی و مقداری اکلیل برای براق کردن، یک رنگ مایع بسازید. اگر اکلیل خوراکی باشد، کاملا برای کودک تان بی خطر خواهد بود.

بازی با خامه سرد :

برای این بازی مقداری خامه سرد را در یک طشت ریخته و در دسترس کودک قرار دهید تا با دستانش روی آن شکل‌ و طرح‌های مختلف بکشد و از این طریق کشف کند.

بازی کثیف کاری برای تحریک حس چشایی کودک

بازی با شن :

اگر کودک شما بازی با ماسه و شن در ساحل را دوست دارد، می‌توانید با مواد قابل خوردن و بی ضرر برای او شنِ بازی درست کنید. یعنی با مخلوط کردن مقداری آرد و کمی روغن، یا استفاده از نمک و… لذت بازی با شن را در داخل خانه برای او فراهم کنید.

بازی کثیف کاری برای تحریک حس شنوایی کودک

سبد اسباب شنوایی :

این فعالیت و بازی برای کودک شیرخواره‌ هم مفید و مفرح است. در داخل یک سبد مقدار زیادی وسایل ریخته و کودک با برداشتن و تکان دادن آنها صدا های مختلف آنها را می ‌شنود.

ایجاد مانع زنگ‌ دار :

برای کودک موانعی درست کنید. هر بار که او به خوبی از آن مانع گذر می‌کند زنگ را به عنوان جایزه برای تلاش او به صدا درآورید.

ظرف پر صدا :

یک قوطی یا شیشه خالی را با چیز های مختلف پر کنید و در آن را ببندید. هر بار که کودک آن را تکان دهد صدا ایجاد می‌ شود.

چسب پارچه‌ای :

یک تکه چسب کاغذی روی زمین بگذارید و تکه ‌های پارچه روی آن بچسبانید. فرزندتان با جدا کردن پارچه‌ ها از روی چسب از شنیدن صدای ان لذت خواهد برد.

صدای ماکارونی :

ماکارونی و اسپاگتی پخته لیز هستند و صدای جالبی ایجاد می‌کنند که فرزند خردسالتان مجذوب آن خواهد شد. مقداری اسپاگتی را آب پز کنید. بگذارید خنک شود و اجازه دهید کودک شیرخوار شما از چنگ زدن و از صدای آن لذت ببرد.

بازی های کثیف کاری برای تحریک حس بویایی کودک

مایعات اسانس دار :

با مخلوط کردن مقداری آب و هر نوع اسانس یا عصاره که برای کودکان بی ضرر باشد یک مایع بودار درست کنید. حس بویایی کودک با استشمام این بو ها تقویت می‌ شود.

برنج اسانس دار :

می‌توانید اسانس های مختلف را با برنج خشک ترکیب کنید. کودک با بازی کردن با این برنج بو های مختلف را تجربه می‌ کند.

بطری خوشبو :

با ریختن روغن اسانس مورد علاقه تان در یک بطری پلاستیکی کوچک و بستن در آن، یک بطری خوشبو برای کودک درست کنید که بو ها را بشناسد.

خمیر بازی بو دار :

کودکان عاشق بازی با خمیر هستند. ولی خمیر های بازی آماده در بازار خوشبو نیستند. با اضافه کردن مقداری روغن اسانس های مختلف به تکه های خمیر، کودک علاوه بر بازی با خمیر بو های مختلف را یاد می‌ گیرد.

یخ‌ های بو دار :

در قالب جایخی یخچال، آب و ادویه و آب میوه بریزید. بعد از یخ زدن روی سینی یریزید تا کودک از بازی با آن و استشمام بو های جدید لذت ببرد.

بازی برای تحریک حس لامسه کودک

بازی برای تحریک حس لامسه کودک

تخم دایناسور منجمد :

یک بادکنک را با مقداری آب پر کنید. یک دایناسور عروسکی پلاستیکی را در آن بیاندازید. بگذارید در فریزر یخ بزند. بعد از یخ زدن بادکنک را پاره و جدا کنید. کودکتان مجذوب تماشا و بازی با این شیی که شباهت به تخم دایناسور دارد، خواهد شد.

گِل چسبناک :

این مورد یک بازی رایج برای کودکان است که با ترکیب آب و چسب مایع و نشاسته مایع ساخته می‌ شود. کودک از لمس کردن آن تجربه خوبی کسب می کند.

سطل کف :

بازی با کف صابون یکی از بازی های مورد علاقه کودکان است. مقداری کف صابون را در سطلی بریزید و در اختیار کودک قرار دهید.

کیسه دستمال کاغذی :

لمس کردن دستمال کاغذی های چروک شده و لمس بافت آنها حس پیروزی و شعف به کودک می‌بخشد.

سینی پر از آب :

یک سینی لبه دار را با آب پر کنید. در صورت تمایل مقداری رنگ خوراکی در آن بریزید. چند توپ کوچک و اسباب بازی پلاستیکی را هم در آب سینی بگذارید تا کودک شما بازی لمسی فوق‌العاده‌ای را تجربه کند.

برای تحریک حس بینایی کودک

کیسه ژله‌ای :

یک کیسه پلاستیک حاوی ژلاتین مایع درست کنید و در اختیار کودک تان بگذارید. کیسه پلاستیک همه ژل را در خود نگه می دارد. کودک تنها با دیدن آن می تواند ببیند که چه چیزی درون آن است.

نخود های رنگین کمان :

نخود را با رنگ های مختلف رنگ کرده و در یک سطل بریزید. کودک شما با جشنی از رنگ های مختلف روبرو شده و از آن لذت می‌برد. مراقب باشید که انها را در دهانش نگذارد.

تیله های رنگی در ظرف شیشه‌ای :

با قرار دادن این ظرف در مقابل نور خورشید، درخشش رنگ های مختلف در چشمان کودک منعکس می‌شود.

پارچه پولکی (فلسی) :

لمس و دیدن پارچه پولکی که در نور می‌درخشد و هر لحظه به رنگی درمی‌آید بهترین تجربه دیداری و بینایی کودک خواهد بود.

سینی حافظه :

این بازی برای حفظ کودک در لحظه حال و جلب توجه او مفید و سازنده است. در یک سینی اشیاء مختلف بگذارید و به کودک فرصت دهید تا ببیند چه چیز هایی در سینی است. سپس سینی را از جلو چشم او بردارید و از او بخواهید که اسم اشیاء داخل سینی را به شما بگوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *