کودک و تلفن همراه

استفاده از تلفن همراه هر روز بیش از پیش در جوامع رواج می یابد. امروزه بسیاری از افراد از این پدیده نوین ارتباطی به طور موثر استفاده می‌کنند. انواع گوشی های همراه با جدیدترین فناوری ها در بازار عرضه می شود. در این راستا موضوع کودک و تلفن همراه چیزی است که جای بحث زیاد دارد.دنیای امروز عصر تلویزیون، ماهواره، کامپیوتر، اینترنت و تلفن همراه است. موارد فوق چنان با سرعت وارد زندگی بشر شده و راه نفوذ خود را ادامه می دهند که نمی توان از کنار آنها با بی تفاوتی گذشت. بلکه باید با آنها به روش صحیح برخورد نمود تا بیشترین سود و استفاده حاصل آید.

اگرچه اثرات مثبت تکنولوژی در کیفیت زندگی ما قابل انکار نیست. ولی در صورت عدم مدیریت صحیح نیز ممکن است اثرات مضر آن بر زندگی کودکان و نوجوانان ما غیرقابل جبران باشد. تلفن همراه امروز برای کودک تبدیل به یک اسباب بازی جدید شده که کارشناسان از آن به عنوان اسباب بازی خطرناک یاد می کنند. بسیاری از والدین در مورد رایانه و بازی های رایانه ای فرزندشان نظارت دارند ولی نسبت به تلفن همراه بی تفاوتند. با وجودی که این وسیله اگر تحت کنترل نباشد؛ می‌تواند بسیار خطرناک تر از رایانه، اینترنت، تلویزیون و… باشد.

مضرات استفاده از تلفن همراه در کودکان :

آسیب جسمانی :

امواج الکترومغناطیس این دستگاه برای کودکان کمتر از ۱۰ تا ۱۲ سال خطرناک است. کودک ها به علت استفاده مکرر از دکمه های تلفن همراه از درد مفاصل و انگشتان نیز شکایت دارند.

مشکلات خواب :

کودکان و نوجوانانی که از این وسیله استفاده می کنند در بسیاری اوقات به علت دریافت پیام در انتهای شب بدخواب می شوند. این موضوع باعث می شود ذهن هوشیار شده وهمین امر موجب اختلال خواب می شود. بدخوابی و بی خوابی در عملکرد روزانه آنها تاثیرگذار خواهد بود.

کاهش تمرکز و توجه و افت عملکرد تحصیلی :

با توجه به اینکه بسیاری از دانش آموزانی که تلفن همراه دارند، آن را با خود به مدرسه نیز می برند. در کلاس درس غالباً در حال ارسال پیام هستند؛ از توجه به درس باز می مانند. نمرات درسی آنها کاهش می یابد و دچار افت تحصیلی می شوند.

اضطراب و نگرانی و اتلاف وقت :

بسیاری از کودکان و نوجوانان همیشه نگران این موضوع هستند که مبادا والدینشان از اطلاعات گوشی آنها باخبر شوند. همین باعث می شود تا در مورد پیام ها به پدر و مادر دروغ بگویند. در بسیاری از مواقع محتویات درون پیامک ها، بلوتوث ها و شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها، مسائل و اطلاعات نامناسبی دارد که ذهن کودک و نوجوان را درگیر می کند. مشغله فکری برای او ایجاد می شود. به علاوه غالباً به خاطر ترس از اطلاع والدین دچار تشویق و نگرانی می شود. از آنجا که گوشی های تلفن همراه قابلیت دارا بودن بازی های مختلف را در خود دارد؛ کودک یا نوجوان مدت زمان زیادی را سرگرم بازی می شود و از دیگر کارهای ضروریش باز می ماند.

کاهش خلاقیت :

استفاده کودک از تلفن همراه بر روی خلاقیت و شکوفایی ذهن و اندیشه آنها تاثیر منفی می گذارد.

مضرات استفاده از تلفن همراه در کودکان

راهکارهای مناسب در جهت کنترل و نظارت صحیح :

متاسفانه دانش ضعیف اغلب والدین نسبت به ظرفیت های فنی گوشی، قیمت پایین سیم کارت ها، وجود سیم کارت های اعتباری و… همه نکاتی هستند که می‌تواند بچه‌ها را به قربانیان تلفن همراه تبدیل کند. اولین و مهم ترین راهکار برای مصون ماندن کودکان و نوجوانان از آسیب های تلفن همراه این است که از ابتدا زیر بار خرید این وسیله نروید. وعده خرید را به پایان دوره نوجوانی یعنی بعد از ۱۸ سالگی بدهید. از فرزندتان بخواهید تا وسیله دیگری را به جای آن از شما بخواهد. گاه والدین بنا به دلایلی نظیر این که فرزندشان به کلاس های مختلف می رود و نگران او می شوند تصمیم به خرید تلفن همراه برای کودک می گیرند.اگر به هر علت قصد چنین کاری دارید حتما توصیه های زیر را مد نظر داشته باشید:

توصیه هایی برای استفاده کودکان از تلفن همراه

۱-مدت زمان استفاده را محدود کنید. بر سر ساعاتی از روز که کودک می تواند تلفن همراه را در اختیار داشته باشد با فرزندتان قرارداد ببندید.

۲- ازاو بخواهید تا به هیچ عنوان تلفن را به مدرسه نبرد و در زمان انجام تکالیف نیز آن را خاموش کنید.

۳-به فرزند خود بیاموزید که هر پیامک یا موضوعی که در تلفن دارد حتما درست و واقعی نیست.

۴-نسبت به افرادی که با کودک یا نوجوان رابطه تلفنی دارد حتما کنترل و نظارت داشته باشید. از مطالب درون تلفن همراه کودک اطلاع داشته باشید. زمان هایی را برنامه ریزی کنید تا بتوانید در کنار فرزندتان از پیام ها و پیامک ها آگاهی یابید. نسبت به محتوای آنها به بحث و مذاکره بنشینید.

۵-سعی کنید با امکانات و اطلاعات گوشی آشنا شوید و در این حوزه‌ها آموزش ببینید. دورماندن والدین از پیشرفت های جدید باعث ایجاد شکاف نسلی بین آنها با فرزندانشان می شود.

دیگر راهکار های کنترل استفاده کودک از تلفن همراه

۶- بازی ها و سرگرمی هایی را با فرزندتان ترتیب دهید. داشتن فعالیت های مشترک این امکان را به والد می دهد که عملکردهای کودک و نوجوان را زیرنظر داشته باشد. فرصتی پیش می‌آید تا فرزند بسیاری از مطالب را به پدر یا مادر انتقال دهد. به علاوه می تواند نکاتی را به فرزند خود بیاموزد و از او اطلاعاتی یاد بگیرد.

۷- به فرزند خود بیاموزید که دریافت و ارسال پیام‌ و پیامک، درست مانند صحبت کردن با یک غریبه است. باید همان احتیاط هایی را که در این زمینه به کار می رود؛ کودک در استفاده از تلفن همراه باز هم رعایت کند. به بچه ها آموزش دهید که همان قوانینی که در ارتباطات واقعی رعایت می کنیم مانند فحش ندادن، استفاده نکردن از کلمات رکیک و طنزها و مطالب مبتذل و …. باید در مورد تلفن همراه نیز به کار گرفته شود.

۸- به او بگویید که هیچ گاه نباید اطلاعات شخصی و خانوادگی را از طریق پیام به دیگران انتقال دهد.

۹- هرگز بدون اطلاع شما با کسی که از طریق پیام‌ یا پیامک آشنا شده ملاقات واقعی ترتیب ندهد.

۱۰- به او یادآوری کنید که ارتباط از طریق شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها جای دوستی های واقعی بین افراد را نمی گیرد.

مزایای استفاده کمتر از گوشی

ثابت شده است که هرچه استفاده کودک از تلفن همراه از این وسیله کمتر باشد، استرس و نگرانی فرد کمتر خواهد بود. همچنین کودکان شرایط روانی بهتری خواهند داشت. کودکان و نوجوانانی که در طول روز ۳ تا ۴ بار از تلفن همراه استفاده می کنند نسبت به کسانی که ۱۵ تا ۲۰ بار آن را به کار می گیرند شرایط روحی روانی مطلوب تری دارند؛ شب ها بهتر می خوابند، نگرانی و استرس کمتری دارند، روند تحصیلی آنها خوب است و افراد با نشاط و با روحیه بالاتری در جامعه هستند.

علاقه مندان میتوانند با عضویت در سایت ،تلگرام و یا اینستاگرام  از زمان و مکان دقیق جشنواره و برنامه ها اطلاع پیدا کنند:

شماره تماس مرکز و تگرام :   ۰۹۳۳۰۷۷۳۲۵۶  – ۰۲۱۲۶۱۵۴۲۵۰

آدرس وبسایت:               www.razekhoshbakhti.com

صفحات اینستاگرام :          sanaz_fatourehchi   / sana.play.festival

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *