کودک و فضای مجازی

فضای مجازی و آمیختگی آن با زندگی روزمره ما یک روند جهانی غیر ‌قابل اجتناب است. والدین و مربیان باید بیشتر به این حیطه، توجه و دقت نمایند. کودکان امروز اسباب بازی هایشان به عروسک و ماشین محدود نمی شود. بچه های امروز دنیای اطرافشان را با موبایل و تبلت و لپ تاپ می شناسند. کودک چنان به فضای مجازی علاقمند می شود. محیط های مجازی آنقدر برایشان جذابیت دارد؛ که با سرعت حیرت آوری کار با این وسایل را یاد می گیرند.

شاید یکی از الزامات زندگی امروزی آشنایی با فضای مجازی باشد. کودک و نوجوانی که از این قافله عقب بماند، در مقایسه با هم‌ سن‌ و ‌سال هایش چیزی کم داشته باشد. اما چگونگی، کیفیت و محدودیت های استفاده کودک از فضای مجازی هم به یکی از دغدغه های اصلی خانواده های کنونی تبدیل شده است. همه کودکان و نوجوانان جهان امروز وقت بسیاری را برای حضور در فضای مجازی صرف می‌کنند. بازی های رایانه‌ ای انجام می دهند. حتی از شبکه های اجتماعی برای آشنایی با همسن ‌و‌‌ سال‌ های خود و ارتباط با دیگران استفاده می کنند.

بچه ی آپدیت:

آسیب‌ ها و خطراتی که کودکان را در اینترنت تهدید می‌ کند به سه دسته هدف‌ گیری تجاری و تبلیغاتی، بهره ‌برداری و استثمار کودکان و نقض حریم خصوصی آنان تقسیم می ‌شود. گاه کودک در اینترنت و فضای مجازی بخش قابل‌ توجهی از اطلاعات شخصی خود را در محیط‌ هایی چون اتاق‌ های گفت‌ و گو و چت، شبکه‌ های اجتماعی، سایت‌ های بازی آنلاین و امثال اینها افشا می ‌کنند. این موضوع تهدیدی جدی برای حریم خصوصی کودکان به‌شمار می‌آید.

بچه باید آپدیت بار بیاد. در این دوره زمانه اگر بچه‌ سواد کار در فضای مجازی را نداشته باشد، بیسواد محسوب می‌شود. مادری می گوید: مثلا چند روز پیش دخترم از من می پرسید “نت کجاست که سؤال ‌های من را از داخلش پیدا می‌کنی؟”. من گوگل را به او نشان دادم. گفتم “می‌توانیم سوال‌ هایمان را از اینجا سرچ کنیم”. این موضوع برایش خیلی جالب بود. من تا امروز از استفاده کودک خودم از فضای مجازی راضی بوده‌ ام. البته هیچوقت بدون حضور من یا همسرم نمی تواند از فضایی که به اینترنت دسترسی دارد استفاده کند. خودم نت تبلت را وصل می کنم تا از کانال های تلگرام مناسب سنش که در آنها عضو شده استفاده کند.

بازی های آنلاین و دردسرهایش :

برای خیلی از خانواده ها این سؤال مطرح است در شرایطی که نمی توان بچه ها را از حضور در محیط مجازی منع کرد، تکلیف چیست؟ در وهله اول استفاده از کامپیوتر و اینترنت برای کودک و نوجوان‌ باید قانونمند باشد. والدین باید به فرزندان خود یاد بدهند اجازه انجام چه کارهایی با کامپیوتر و اینترنت را دارند. همچنین اینکه از چه فعالیت هایی باید به دور باشند. نرم افزار های آموزشی و بازی های بسیار ساده ‌ای هست که با توجه به تصاویر و رنگ هایشان برای کودکان از حدود سه سالگی جذابیت دارد. از حدود چهار سالگی تا شروع مدرسه، میل و اشتیاق به یادگیری کار با کامپیوتر و بازی در کودکان زیاد می ‌شود. در این سنین والدین باید درباره اصول استفاده از اینترنت و کامپیوتر برای کودک خود مقدمه‌ چینی و صحبت کنند.

تجربه کودک ۶ ساله و فضای مجازی از زبان مادرش

صحبت های مادری  درباره ی پسر ۶ ساله اش:  «تأثیرات جسمی استفاده زیاد از تبلت چشم ‌درد و سردرد است. زمان‌ هایی که پسرم برای مدتی طولانی‌ با تبلت سرگرم است چشم ‌هایش قرمز می‌شود. تأثیرات روحی هم خشونت و تنبلی است. وقتی زیاد با تبلت بازی می ‌کند دیگر تمایلی به بازی‌ های حرکتی نشان نمی‌ دهد. دوست دارد تمام ‌وقت بنشیند و با تبلت بازی کند. از وقتی برایش تبلت گرفته ‌ایم به خاطر علاقه‌ اش به شخصیت ‌های ابرقهرمانی مثل سوپرمن و بتمن، مدام در حال انجام بازی‌ های رزمی است. حتی به فکرش هم نمی‌ رسد کار دیگری برای سرگرمی خودش انجام دهد. معمولا این‌جور وقت‌ها آنقدر پاپی من و پدرش می ‌شود تا راضیمان کند تبلت را بگیرد.»

این مادر هم قبول دارد که نظارت والدین باید سفت و سخت تر باشد. آسیب‌ هایی که او به آنها اشاره می ‌کند مربوط به بازی‌های آنلاین است.: (وقتی آنلاین بازی می ‌کند؛ زمانی‌که می ‌بازد، برای ادامه بازی مجبور است فیلم نگاه کند. فیلم‌ های تبلیغاتی مزخرف و بی ربط؛ یک بار دیدم وسیله جلوگیری از بارداری وسط بازی بچه تبلیغ می‌ شود! والدین باید خیلی حواسشان باشد…)

کنترل کودک در استفاده از فضای مجازی

کنترل کودک در استفاده از فضای مجازی

این دوره، سن هشدار است. ضمن مذاکره و توافق با فرزندان، اصول توافقی بسیار روشن و صریحی باید اجرا شود. فرزندان تحت نظارت کامل می‌ توانند به تحقیق و فعالیت اینترنتی محدود و مشخص – چه از نظر حجم ساعات استفاده و چه موضوع مورد استفاده – بپردازند. تغییر سبک زندگی و الگو پذیری از زندگی غربی و آپارتمان نشینی را می ‌توان دو دلیل عمده و اصلی گرایش کودکان به دنیای دیجیتال، به ویژه بازی‌ های رایانه‌ای دانست.

تحرک، پویایی و نشاط در دوران کودکی متضمن سلامت جسم و روان در سایر ادوار زندگی است. هر قدر کودکان در خانواده و جامعه احساس نشاط کنند. از تنش‌های ذهنی به دور باشند، بدون شک در یادگیری آداب و مهارت های اجتماعی و ساختن جامعه قانونمند و پویا در آینده موفقتر خواهند بود

راهکار داشتن کودکان شاد

یکی از راهکار های داشتن کودکانی شاد و امیدوار، توجه به بازی و انجام فعالیت‌ های بدنی و ورزشی است. متاسفانه در جامعه کنونی بیشتر نوجوانان به دلایلی که شرح آن رفت، کمتر به بازی‌ های حرکتی از خود علاقه نشان می ‌دهند. امید است خانواده ‌ها نیز به اهمیت این موضوع پی ببرند. در محدود کردن فرزندانشان در استفاده افراطی از بازی‌ های رایانه‌ای، تلاش بیشتری از خود نشان دهند. به منظور سرگرم کردن فرزندانشان، آنها را با تجهیزات الکترونیکی مختلف مسلح نکنند. چرا که خلع سلاح کودکان از این تجهیزات کاری بسیار پرهزینه و زمانبر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *